zlacker

[parent] [thread] 0 comments
1. somena+(OP)[view] [source] 2024-01-25 10:16:47
You can very roughly estimate the lower bound pretty easily, by assuming a meteorite to be roughly spherical and ballparking the drag coefficient. So its volume = 4/3 * pi * r^3. Its surface area = 4 * pi * r^2. We can assume half of its surface area is its cross section. So just change the 4 to a 2 above to get the cross sectional area. Meteors generally have a density up to around the 8000 kg/m^3 range. So now we have everything we need to calculate terminal velocity using a calculator. [1]

for a 1m meteorite:

mass = 4/3 * pi * 0.5^3 * 8000 = 4188 kg

area = 2 * pi * 0.5^3 = 0.78 m

The defaults for density and drag coefficient are fine enough. And we get a result of at least 500m/s, assuming air resistance is sufficient to slow it down to terminal velocity. The exact number will vary quite a lot - especially as this is for a whole meter sized meteorite that doesn't disintegrate, but this is at least a reasonable ballpark. So the tl/dr would be: more like a bullet, but with somewhere around 140,000 times the kinetic energy, for a 1m meteorite.

[1] - https://www.gigacalculator.com/calculators/terminal-velocity...

[go to top]